Multiplying decimals
![]() Everything You Need in One PlaceHomework problems? Exam preparation? Trying to grasp a concept or just brushing up the basics? Our extensive help & practice library have got you covered. | ![]() Learn and Practice With EaseOur proven video lessons ease you through problems quickly, and you get tonnes of friendly practice on questions that trip students up on tests and finals. | ![]() Instant and Unlimited HelpOur personalized learning platform enables you to instantly find the exact walkthrough to your specific type of question. Activate unlimited help now! |
Make math click 🤔 and get better grades! 💯Join for Free

Get the most by viewing this topic in your current grade. Pick your course now.
Intros
Examples
Lessons
- Complete each multiplication statement.
- Hannah's favorite soft drink is coke. Her mother gives her $4.50 to spend on coke one afternoon. She goes to the local grocery store and buys four bottles of coke. Each bottle costs $1.05. Does she have enough money to make this purchase?
- Every Saturday morning Alan's bakery sells cinnamon buns for a special price of $2.50. If Barb's two sisters go to the bakery every Saturday morning for two years, how much will they spend? Assume they each purchase one bun per visit. Round your answer to the nearest hundredth.