All in One Place

Everything you need for better grades in university, high school and elementary.

Learn with Ease

Made in Canada with help for all provincial curriculums, so you can study in confidence.

Instant and Unlimited Help

Get the best tips, walkthroughs, and practice questions.

0/2
?
Intros
Lessons
  1. Ratios, Rates, and Proportions
    • What are they?
    • How are they different from each other?
  2. Unit rates
    • What is a unit rate?
    • How to find the unit rate?
0/8
?
Examples
Lessons
  1. Find the unit rate.
    1. $4.50 for 2 lb of broccoli.
    2. 5 pizzas for 12 people.
    3. 2 goals in a 90 minute long soccer game.
  2. Find the unit price and identify the best buy.
    1. No. of Units

      Total Price

      Unit Price

      250 ml

      $3.50

      400 ml

      $4.50

      550 ml

      $6.60

    2. No. of Units

      Total Price

      Unit Price

      300 g

      $5.20

      550 g

      $9.20

      1 kg

      $15.50

  3. Runner

    Distance (km)

    Time (min)

    Ann

    15

    90

    Katie

    2

    120

    Dora

    3

    180

    1. Determine the distance each runner ran per minute.
    2. Express your answers in part a) in km/h.
    3. Who is the fastest runner?
0%
?
Practice
Free to Join!
StudyPug is a learning help platform covering math and science from grade 4 all the way to second year university. Our video tutorials, unlimited practice problems, and step-by-step explanations provide you or your child with all the help you need to master concepts. On top of that, it's fun - with achievements, customizable avatars, and awards to keep you motivated.
  • Easily See Your Progress

    We track the progress you've made on a topic so you know what you've done. From the course view you can easily see what topics have what and the progress you've made on them. Fill the rings to completely master that section or mouse over the icon to see more details.
  • Make Use of Our Learning Aids

    Last Viewed
    Practice Accuracy
    Suggested Tasks

    Get quick access to the topic you're currently learning.

    See how well your practice sessions are going over time.

    Stay on track with our daily recommendations.

  • Earn Achievements as You Learn

    Make the most of your time as you use StudyPug to help you achieve your goals. Earn fun little badges the more you watch, practice, and use our service.
  • Create and Customize Your Avatar

    Play with our fun little avatar builder to create and customize your own avatar on StudyPug. Choose your face, eye colour, hair colour and style, and background. Unlock more options the more you use StudyPug.
Topic Notes
?
Who is the fastest runner? Which one is the best buy? Learn how to find the unit rate and unit price to answer these questions. This lesson is very useful to our daily life.