Rates

Rates

Who is the fastest runner? Which one is the best buy? Learn how to find the unit rate and unit price to answer these questions. This lesson is very useful to our daily life.

Lessons

  • 1.
    Find the unit rate.
    a)
    $4.50 for 2 lb of broccoli.

    b)
    5 pizzas for 12 people.

    c)
    2 goals in a 90 minute long soccer game.


  • 2.
    Find the unit price and identify the best buy.
    a)

    No. of Units

    Total Price

    Unit Price

    250 ml

    $3.50

    400 ml

    $4.50

    550 ml

    $6.60


    b)

    No. of Units

    Total Price

    Unit Price

    300 g

    $5.20

    550 g

    $9.20

    1 kg

    $15.50



  • 3.

    Runner

    Distance (km)

    Time (min)

    Ann

    15

    90

    Katie

    2

    120

    Dora

    3

    180

    a)
    Determine the distance each runner ran per minute.

    b)
    Express your answers in part a) in km/h.

    c)
    Who is the fastest runner?


Do better in math today
8.
Ratios, Rates, and Proportions
8.1
Ratios
8.2
Rates
8.3
Proportions
Don't just watch, practice makes perfect.